بورس سهام ایران از 4 اسفند دوطرفه می شود

اخبار و اطلاعیه ها
بهمن ۲۱, ۱۳۹۸
بازدید : 275 بازدید

براساس اطلاعیه ای که توسط بورس ایران منتشر شده و متن آنرا در زیر مشاهده می کنید بازار بورس ایران از چهارم اسفند ماه دوطرفه خواهد شد. طبق آنچه اعلام شده است فعلا تعداد محدودی (احتمالا 5 نماد بورسی) و به صورت آزامایشی دوطرفه خواهند شد و پس از حداقل یکسال از اجرای طرح و موفقیت آمیز بودن آن برای گسترش این طرح تصمیم گیری خواهد شد.


در بازار دو طرفه امکان فروش قبل از خرید یک سهم وجود خواهد داشت، به این معنی که قبل از آنکه مالک سهام شرکتی باشید می توانید نسبت به فروش آن اقدام نمائید که به کار فروش استقراضی یا Short Selling

نحوه کارکرد بازار دو طرفه چگونه است؟ چگونه قبل از آنکه مالک سهم یک شرکت باشیم آنرا بفروشیم؟

همانطور که در تصویر زیر می بینید، شما در نقش یک فروشنده می توانید پیش از آنکه مالک سهم شرکتی باشید نسبت به فروش تعهدی آن اقدام نمائید.

 

  • مرحله اول: در این روش ابتدا شما (بعنوان فروشنده استقراضی) سهام شرکت مورد نظر خورد را از کارگزاری قرض میگیرید و در ازای آن بعنوان ضمانت اینکه در آینده با خرید همان تعداد سهام شرکت مورد نظر تعهد فروش خود را انجام خواهید داد مبلغی از شما نزد کارگزار نگه داشته خواهد شد. (فروش تعهدی)
  • مرحله دوم: بلافاصله شما با در اختیار داشتن سهم شرکت مورد نظر آنرا در بازار بورس به فروش می رسانید.
  • مرحله سوم: در آینده و در زمانیکه شما تشخیص می دهید زمان مناسب خرید سهم مذکور است با خرید همان تعداد سهم شرکت مورد نظر از بازار بورس، تعهد خود را انجام می دهید.
  • مرحله چهارم: بلافاصله بعد از خرید سهمی که در گذشته آنرا از کارگزاری قرض گرفته بودید، آنرا به کارگزاری برگردانده و تعهد خود را نیز ایفا نموده اید.

در پروه فوق تمامی کارها در پشت صحنه و توسط کارگزاری و سازمان بورس انجام میگردد و شما فقط کافی است روی سهم مورد نظر خود دکمه فروش را بزنید و به اندازه تعهد نیز پول در حساب خود داشته باشید. لازم به ذکر است کار کردن در بازار دوطرفه و فروش گرفتن قبل از خرید یک سهم امکان کال مارجین (Margin Call) را نیز دارد. توصیه می شود برای فعالیت در این بازار آموزش های کافی ببینید. می توانید هم اکنون در دوره ی آموزش جامع بورس تریدفور شثبت نام کنید و از تخفیف ویژه ثبت نام زود هنگام بهره مند شوید.

 

چرا باید قبل از داشتن سهم یک شرکت در بازار دو طرفه فروش بگیریم؟

اگر شما بعنوان یک معامله گر ابتدا تحلیل کنید و متوجه شوید نمودار سهام یک شرکت دارای روند نزولی است، می توانید با فروش گرفتن قبل از داشتن سهام آن شرکت (فروش استقراضی) و به هدف خرید همان سهم در قیمت های پائین تر وارد معامله شوید. مشابه آنچه در تصویر زیر می بینید، با شناسایی روند نزولی، در ابتدای حرکت نزولی قیمت، با اخذ موقعیت فروش وارد معالمه شده و در قیمت های پائین تر با اخذ موقعیت معکوس یعنی خرید، معمله فروش استقراضی خود را می بندیم.

فروش استقراضی همانند پیش فروش خودرو می باشد، یک کارخانه خودرو سازی آگهی پیش فروش خودرو برای تحویل در سال آینده را منتشر می کند در حالیکه هنوز خودروی مورد نظر تولید نشده است و کارخانه خودرو سازی آن خودرو را ندارد، لذا با پیش فروش آن و جذب نقدینگی، در آینده خودرو را تولید کرده و به خریدار تحویل می دهد.

7
امتیاز :
بورس سهام ایران از 4 اسفند دوطرفه می شود
5 از 4 رای
دیدگاهتان را بنویسید